ZELENA ČISTKA 30. TRAVNJA 2015. - Green Cleanup April 30, 2015.

Učenici OŠ Podgora sudjelovali u

''ZELENOJ ČISTKI''

The pupils in Podgora took part in '' GREEN CLEANUP'' action

Dana 30. travnja (četvrtak) u 10 sati učenici,nastavnici i stručni suradnici OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora sudjelovali su u projektu ZELENA ČISTKA (čišćenje plaža u Podgori) u organizaciji TZ Podgore, a pod pokroviteljstvom Općine Podgore i komunalnog poduzeća Podgora čistoća d.o.o.  Akcija se provodila u dvije grupe. Jedna se sastala u lučici na Čakljama, a druga na plaži Plišivac.

Ovom akcijom smo pokazali koliko nam je važno naše mjesto, okoliš i priroda te što sve možemo i što smo sve u mogućnosti učiniti u samo jednom danu.yes

On April 30 (Thursday) at 10 am students, teachers and professional collaborators in the primary school Don Michael Pavlinović, Podgora participated in the project Green Cleanup (cleaning beaches in Podgora), organized by the Tourist Board Podgora, under the auspices of the Municipality of Podgora and  Podgora čistoća Ltd. The action took place in  two groups.
With this action, we have shown our concern for our place, environment and nature, and what we can and what we are able to do in just one day.

ODMOR NAKON ODLIČNE ČISTKE

objavio: Tanja Kuran   datum: 4. 5. 2015.