EDUKACIJA DJECE O OŽIVLJAVANJU

U OŠ don Mihovila Pavlinovića održana je 30. siječnja 2015.  edukacija djece o oživljavanju (kardiopulmonalnoj reanimaciji).

Odrasle osobe i djeca dožive zastoj srca na raznim mjestima izvan zdravstvene ustanove  (npr. na ulici, moru, utakmici, cesti...)

Svjetski prosjek  potrebnog vremena do dolaska djelatnika Hitne medicinske pomoći i početka oživljavanja je oko 4 minute. Ponekad je i to dug period. Započnu li oživljavanje očevici na mjestu događaja, 2-3 puta  je bolje preživljavanje. Nažalost, rijetko se započinje kod odraslih osoba, a još rjeđe kod djece.

Kada bi 20% stanovnika bilo obučeno odgovarajuće reagirati u hitnoj situaciji značajno bi se smanjila smrtnost.

Zastoj srca jedan je  od najčešćih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu pa je uočena  potreba za sustavnom edukacijom o osnovnim postupcima oživljavanja.

Zbog spomenutih razloga, pridružili smo se projektu “Edukacija djece o oživljavanju (kardiopulmonalnoj reanimaciji) u osnovnoj školi”

Nakon kratkog predavanja, pogledane prezentacije  i videa, učenici su imali  praktični dio edukacije.

Autori programa Učenje oživljavanja u osnovnoj školi su prof.dr. sc. Julije Meštrović i dr. med. Jasna Petrić, iz Jedinice intenzivnog liječenja djece KBC-a Split.

Školsku  edukaciju  provela je  mr.sc. Antonija Bezić Radman, učiteljica prirode i kemije u našoj školi.

Dodatne informacije na:

www.erc.edu

www.crorc.org

www.duzs.hr

www.laerdal.com

objavio: Tanja Kuran   datum: 4. 2. 2015.