IZVANNASTAVNA AKTIVNOST

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici sedmoga i osmoga razreda posjetili su samostan Sv. Marije u Zaostrogu.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici sedmoga i osmoga razreda,  zajedno sa knjižničarkom Tanjom Kuran Kržanić i nastavnicima Josipom Vranjkovićem, Darijom Šimićem, Vanjom Selak i Antonijom Bezić Radman, 14. studenoga 2014. god., odmah iza trećega sata, posjetili su samostan Sv. Marije u Zaostrogu.

Franjevački samostan nalazi se u centru mjesta Zaostroga. Samostan su, nepoznate godine, vjerojatno najkasnije početkom 15. st. osnovali redovnici "pustinjaci sv. Augustina", zvani augustinci, koji su ga poslije pada Bosne 1463. g. napustili povukavši se na otoke. U napušteni samostan naselili su se franjevci  i u njemu se održali do danas. Konzervatorski zavod 1953. g. za Dalmaciju iz Splita proglasio je Franjevački samostan u Zaostrogu spomenikom kulture, dok je isti zavod 1962. g. zaostroški samostan unio u registar nepokretnih spomenika kulture općine Makarska.

U samostanu pod muzejskom zbirkom nalazi se  etnografska zbirka (narodne nošnje,nakit, oruđe, nekadašnje pokućstvo.), sakralna zbirka (slike, skulpture, misno ruho, crkveni namještaj) knjižnica (25 000 knjiga iz svih znanstvenih područja,  od toga 24 inkunabule) i  galerija  Mladena Veže (memorijalna zbirka slika „Otisci djetinjstva“).

Na ulazu u crkvu grob je fra Andrije Kačića Miošića (1704. – 1764.g.), narodnog pjesnika, književnika i filozofa, rođenog u Bristu.

Najvažnija djela su mu: filozofski traktat Elementa peripatheticae, kronika naslovljena “Korabljica”(1760.) i “Razgovor ugodni naroda slovinskoga” (1756.).

objavio: Tanja Kuran   datum: 18. 11. 2014.