RADIONICE UZ SVJETSKI DAN DJEČJIH PRAVA

Povodom rođendana Konvencije o pravima djeteta pedagoginja Marijana Dragobratović tijekom studenoga upoznaje učenike s pravima djeteta kroz pedagoške radionice.

On the occasion of the birthday of the Convention on the Rights of the Child educational counselor Marijana Dragobratović  makes  pupils familiar  with the rights of the child through educational workshops.

Učenici imaju priliku naučiti razlikovati prava, želje i potrebe. Također se uče koja su njihova prava, te koje su im dužnosti i obveze kako bi zaštitili svoja prava i prava druge djece.

Međunarodni dan dječjih prava obilježava se 20. studenoga, u skladu s preporukom Amnesty International-a da se djeci njihova prava mogu objasniti ovim riječima:

"Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava!“

"Deklaraciju o pravima djeteta" usvojila je Generalna skupština UN-a 20. studenog 1959. godine, a trideset godina kasnije usvojena je i „Konvencija o pravima djeteta“ (20. studenog 1989. godine). Svake godine organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava.

Dječja prava:

Prava preživljavanja (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard)
Razvojna prava (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet)
Prava sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama)
Prava zaštite (od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije)

Uz radionice o dječjim pravima pedagoginja s učenicima i njihovim razrednicima planira u sklopu Festivala o pravima djece odlazak na filmsku matineju gdje će biti prikazani najbolji filmovi djece i mladih iz Hrvatske. Pod krilaticom „Različitost je zajednička baš svima“ , tema ovogodišnjeg festivala je poštivanje i prihvaćanje različitosti.

Students have the opportunity to learn to distinguish between the rights, needs and desires. They can learn what their rights ,duties and obligations are in order to protect  their rights and the rights of other children.
With workshops on children's rights educational counselor with students and their class teachers are planning to go to the Film Matinee where they will be shown the best films of children and young people from  Croatia. Under the slogan "Diversity is common to everyone",  the theme of this year's festival is the respect and acceptance of diversity.

Priloženi dokumenti:
Konvencija_UN-a_o_PRAVIMA_DJETETA.pdf (45.66 KB)

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 8. 11. 2012.