MMŠK

MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA

(INTERNATIONAL SCHOOL LIBRARY MONTH – ISLM)

Danom 15. studenoga završena je godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta u sklopu  Međunarodni mjesec školskih knjižnica koja se obilježava u periodu od 15. listopada do 15. studenoga 2023.

Tema za 2023. godinu je Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju. Temelji se na temi IASL-ove konferencije 2023.: Procvat školskih knjižnica: istraživanje, politika i praksa. Učenici se u knjižnici sprijateljuju s knjigama, uče o različitim kulturama, komuniciraju s drugim čitateljima i stvaraju veze za cijeli život.

U ovom periodu  knjižničarka Tanja Kuran Kržanić održala je nastavu od prvog do osmog razreda matične škole. Učenici nižih razreda upoznali su se s školskom knjižnicom ,izrađivali su rubrike vlastitog časopisa, rješavali kvizove, upoznali se s najvažnijim dijelovima knjige te  kroz igru  naučili pronalaziti pojmove u referentnim izvorima. Učenici viših razreda upoznali su se citiranjem literature, autorskim pravima, plagijatima te u informatičkoj učionici školskim knjižničnim katalogom Metelwin, različitim online izvorima informacija (enciklopedije, pravopisi, rječnicima itd.) te upotrebom istih.

Osim predavanja u sklopu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica učenicima su organizirane dvije terenske nastave. Niži razredi su posjetili Gradsko kazalište mladih gdje su gledali predstavu Klopka za dosadu te posjetili Muzej iluzija. Viši razredi su posjetili također Gradsko kazalište mladih te gledali predstavu Od atoma do stanice i posjetili Odjel za forenzičke znanosti Sveučilišta u Splitu na kojem su sudjelovali u dvije radionice povodom Svjetskog dana znanosti 10. studenog 2023.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 15. 11. 2023.