MHK-KVIZ

NACIONALNI KVIZ ZA POTICANJE ČITANJA PRONAĐENI U PRIJEVODU

(Mjesec hrvatske knjige)

Dana 17. listopada 2023. održan je Nacionalni kviz za poticanje čitanja Pronađeni u prijevodu u organizaciji knjižničarke Tanje Kuran Kržanić, prof. s zainteresiranim učenicima petoga razreda u školskoj knjižnici povodom Mjeseca hrvatske knjige.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige pod nazivom Književnost bez granica! posvećena je prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju, a ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)…

S obzirom na ovogodišnju temu i slogan Mjeseca hrvatske knjige, poseban naglasak se stavio na kvalitetne prijevode romana svjetske književnosti za djecu i mlade, hrvatske prevoditelje te njihovu ulogu u spajanju djece s kvalitetnom svjetskom literaturom.

Kroz kviz djeca nauče o knjigama i njihovim autorima, temama o kojima pišu, likovima, a vođeni načelima medijske pismenosti i ogromnog virtualnog prostora koji nudi provjerene informacije koje su i korisne i zanimljive djeci.

Kviz je bio podijeljen u tri skupine, a svaka skupina pitanja vezana je uz pojedinu knjigu koja se predstavlja kvizom, a to su: knjiga Volkera Mehnerta i Claudie Lieb Alexander von Humboldt, knjiga Stefana Boonena Nahoče iz Wammerswalda i knjiga  Frances Hodgson Burnett Tajni vrt.

Učenica Nikol Biočić iz petoga razreda postigla je najbolji rezultat u našoj školi te se nalazi na listi finalista kao kandidat za glavnu i utješne nagrade. Na završnoj svečanosti koja će se održati u srijedu, 15. 11. 2023. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, u 12 sati, uz prigodan program biti će organizirano javno izvlačenje i dodjela glavne i utješnih nagrada.

Dobitnicima nagrada, nagrade će biti poslane poštom na adresu knjižnice koju je učenik upisao u upitnik na kraju kviza.

Čestitamo Nikol na odličnom rezultatu te joj želimo sreću prilikom izvlačenja nagrada!

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 13. 11. 2023.