POSJET SPLIT PN

UČENICI VIŠIH RAZREDA POSJETILI SU GKM  I SVEUČILIŠNI ODJEL  ZA FORENZIČKE ZNANOSTI U SPLITU

Dana 10. studenog 2023. učenici viših razreda u organizaciji knjižničarke Tanja Kuran Kržanić, prof., zajedno s razrednicima A. Lasić, V. Selak, M. Urlićem i N. Zorkić te predmetnim nastavnicima M. Ercegom i I. Jonjićem, povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižica i obilježavanja Svjetskog dana znanosti za mir i razvoj posjetili su GKM gdje su gledali predstavu te sudjelovali u radionicama na Odjelu za forenzičke znanosti Sveučilišta u Splitu.

Cilj Svjetskog dana znanosti za mir i razvoj je osnažiti svijest javnosti o ulozi znanosti u promociji mira i održivog razvoja, poduprijeti  nacionalnu i međunarodnu solidarnost u širenju rezultata znanstvenih istraživanja te usmjeriti pažnju  izazovima s kojima se suočava znanost.

Predstava Od atoma do stanice pokazala se kao savršen primjer kako na intrigantan, kolokvijalan i zabavan način približiti djeci i mladima znanstveni jezik i činjenice iz fizike, kemije, biologije, prirode i društva. Dva vremenska putnika dr. Sanja Tanica i dr. Augustin Tom su kroz šaljive anegdote i jednostavne eksperimente koji su popraćeni glazbom i video animacijom, prikazali priču o znanosti.

Dolaskom na odjel za forenzičke znanosti dočekao nas je  pročelnik odjela dr. sc. Damir Piplica, zajedno s ostalim djelatnicima, koji je uputio prigodne riječi dobrodošlice našim učenicima te učiteljima. Nakon upoznavanja uputili smo se u prostor gdje se čuvaju materijali (kosti) za analizu i vježbu studenta uz pratnju asistentice Tine Bareša. Učenici su sudjelovali u dvije radionice Analiza krvi na mjestu događaja u forenzici u organizaciji asistentica Ane Banac i Antonije Zečić te Elektroničko nasilje s aspekta forenzike u organizaciji dr. sc. Ane Jeličić i dr. sc. Marka Pilića uz pratnju dr. sc. Josipa Kasuma i dr. sc. Tonćija Prodana.

Ovim putem se zahvaljujemo pročelniku te ostalim djelatnicima na dobrodošlici i trudu te se veselimo budućoj suradnji.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 13. 11. 2023.