ERASMUS + - PORTO

Erasmus + akreditacija – Job shadowing  mobilnost u Portu

U sklopu Erasmus + akreditacije od 16. listopada do 21. listopada 2023. učiteljica Nada Zorkić i pedagoginja Marijana Dragobratović su odradile mobilnost u Portu u školi Agrupamento de Escolas do Cerco do Porto.

Kako bi se sudionicima olakšalo sudjelovanje u programu Erasmus+, osmišljena je Erasmus akreditacija, svojevrsna članska iskaznica za Erasmus obitelj.

Dobivanje akreditacije nije uvjet za sudjelovanje u programu, ali omogućuje jednostavnije sudjelovanje i trajni pristup financiranju temeljen na višegodišnjem Erasmus planu ustanove i Erasmusovim standardima kvalitete.

„Job shadowing" je oblik stručnog usavršavanja kada nastavnik promatra i prati rad kolege iz neke europske ustanove na njegovom ili njezinom radnom mjestu. Na taj se način može iz prve ruke proučavati svakodnevni posao, radno okruženje, metode i načine rada u praksi. Mogu se vidjeti primjeri dobre prakse na djelu koje kasnije možemo upotrijebiti u vlastitom radu. Ustanova u kojoj se odvija ova aktivnost mora biti smještena u državi članici EU i mora imati iskustva u praksi o kojoj sudionik želi naučiti nešto više.

Nakon putovanja nastavnica Nada i pedagoginja Marijana su provele 4 radna dana na mobilnosti u školi te su naučile mnogo novih stvari i podignule razinu svojih kompetencija u više područja posebno u STEM području te jezičnom području. Orijentirale su se i na upravljanje školom i na rad s učenicima s teškoćama.

Pratile su rad svojih kolega na više sati te su se upoznale s organizacijom rada škole i dodatnim programima koje provode. Posebno zanimljivo je bilo pratiti sate programa Literacia (pismenost) u četiri kategorije gdje se nastava potpuno odvija zornim putem kroz eksperimente. Škola je izvrsno opremljena te ima ogromno iskustvo rada na Erasmus + projektima te je svaki dan bio vrlo inspirativan.

Posjetile su i pratile rad u Školi Porto 42. Škola je osnovana u Parizu 2013.,a danas ima više od 15.000 učenika u 25 zemalja i priznata je kao jedna od najboljih škola programiranja u svijetu.

Škola ima specifičan koncept te je učenje potpuno besplatno i ne zahtijeva nikakvu diplomu ili iskustvo. Za prijavu morate imati najmanje 18 godina.

Praktičan pristup škole, temeljen na međusobnoj suradnji, jamči izvrsnu obuku. Škola je vrlo zahtjevna, a financiraju je tvrtke koje na taj način osiguravaju vrhunske stručnjake iz područja programiranja.

U sklopu ove vrlo vrijedne mobilnosti sudionice su uspjele pronaći vremena za uživanje u prirodnim i kulturnim znamenitostima Porta te se upoznati s bogatom kulturom i tradicijom ovog prekrasnog grada.

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 2. 11. 2023.