ERASMUS + (MADRID)

Erasmus akreditacija – “job shadowing”

Madrid (Španjolska)

S ciljem modernizacije i internacionalizacije školskoga kurikuluma, Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića, Podgore prijavila se na natječaj Agencije za mobilnost i projekte EU te dobila Erasmus akreditaciju. Erasmus akreditacija je potvrda visoke kvalitete, predanosti, izvrsnosti i kapacitiranosti školskoga projektnog tima te omogućava učenicima, učiteljima i stručnoj službi škole da koriste brojne pogodnosti koji Erasmus+ program nudi. Ona uključuje međunarodnu razmjenu učenika i učitelja, stručno usavršavanje, poučavanje u partnerskim ustanovama, promatranje rada kolega u partnerskim školama te sudjelovanje stručnjaka u vlastitoj školi.

Voditeljica projektnog tima  Anita Lasić, prof., Tanja Kuran Kržanić, prof. i Renata Rako-Jašaragić, uč. koristile su prvu mobilnost te provele četiri dana kao gosti partnerske škole IES Francisco de Quevedo u Madridu, škola koju pohađaju učenici od 12 do 18 godina. Od 26. rujna 2023. do 29. rujna 2023. promatrale su nastavu, održale nastavni sat njihovim učenicima, razgovarale o sličnostima i razlikama obrazovnog sustava u Španjolskoj i Hrvatskoj, o inovativnim metodama poučavanja te novostima iz obrazovne struke. Prvi dan mobilnosti se poklopio s Europskim danom jezika i nastava je bila obilježena aktivnostima vezanim uz višejezičnost u Europi. Učenici su prezentirali svoje radove u  Canva programu čija tema je bila kulinarstvo u Europi.

Dana 28. rujna 2023. posjetile su školu CEIP Las Cumbres u gradu Mostoles koju pohađaju učenici od 6 do 12 godina te u sklopu škole se nalazi vrtić s korisnicima od 3 do 5 godina. Škola broji 450 učenika i vrlo je aktivna u međunarodnim projektima eTwinning i Erasmus+ . Nosi oznaku eTwinning škole te posjeduju Erasmus akreditaciju. Namjera njihovog projektnog tima je poslati svoje učitelje na “job shadowing” u podgorsku školu u bliskoj budućnosti.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 2. 10. 2023.