EKSKURZIJA - ISTRA

EKSKURZIJA UČENIKA 7. I 8. RAZREDA

ISTRA

Učenici 7. i 8. razreda zajedno s razrednicima J. Vranjković i Anitom Lasić te nastavnicom N. Zorkić posjetili su Istru od 17. travnja do 20. travnja 2023. Više o putovanju te posjetima značajnim znamenitostima pogledajte u galeriji i pročitajte u izvješću učenica Nine Zubčić, Jasmine Džanić, Ellen Vuinac i Laure Knezović.

Prvi dan krenuli smo u jutarnjim satima iz Podgore. Vožnja do Istre je bila duga, ali ugodna. Pauzu za ručak smo imali u restoranu na odmorištu Ravna Gora. Nakon ručka posjetili smo Svetište Majke Božje Trsatske, najstarije hrvatsko marijansko svetište. Tamo smo vidjeli crkvu Gospe Trsatske, franjevački samostan, Zavjetnu sobu te obližnji Kaštel Trsat ili Trsatsku gradinu, jednu od najstarijih fortifikacija u Hrvatskom primorju koju je dala sagraditi obitelj Frankapan u 13. stoljeću. U pratnji vodiča razgledali smo grad Rijeku, te obišli Korzo, rijeku Rječinu, Hrvatsko narodno kazalište, Kantridu i Katedralu. Nakon obilaska Rijeke nastavili smo vožnju prema Istri. Dolaskom u Istru obišli smo mjesto Roč i vožnju nastavili Alejom glagoljaša do slikovitoga Huma, koji se diči titulom najmanjeg grada na svijetu. U večernjim satima stigli smo u hotel Belvedere u Vrsaru. Nakon večere družili smo se i zabavljali uz disko glazbu. Prvi dan je bio dosta dug, ali zanimljiv.

Drugi dan krenuli smo za Poreč, najveći grad u Istri star skoro dvije tisuće godina. Obišli smo Eufrazijevu baziliku, jedan od najljepših sačuvanih spomenika rane bizantske umjetnosti na Sredozemlju. Izgrađena je u 6. stoljeću na mjestu ranokršćanske crkve, u vrijeme biskupa Eufrazija i cara Justinijana I., a nalazi se u biskupskom kompleksu. Godine 1997. UNESCO ju je proglasio Svjetskom kulturnom baštinom. Nakon tog smo posjetili jamu Baredine, jedini otvoreni geološki spomenik u Istri. Vidjeli smo i Limski kanal, morski zaljev u formi fjorda koji ulazi u unutrašnjost 12 km, a nastao djelovanjem rijeke Pazinčice. Ručak smo imali u restoranu Marina. Zatim smo krenuli za Rovinj, drugo najjače turističko središte u Istri za koje se vjeruje da je nastalo između II. I III. stoljeća. Posjetili smo crkvu Sv. Eufemije, najpoznatiji kulturni spomenik u gradu. Prema legendi, u sarkofagu od grčkog mramora doplivalo je tijelo mlade, lijepe svetice Sv. Eufemije Kalcedonske. Sveta Eufemija je nekoliko puta izbjegla smrt da bi na kraju bila pogubljena 16. ožujka 303. godine zato što se nije htjela pokloniti poganskom božanstvu. Nakon što je po predaji dječak sa slabašnim junicama izvukao teški sarkofag iz mora i ponio ga na vrh brda, isti je sarkofag bio postavljen ispred ondašnje crkve Sv. Jurja pod privremenim krovom.

Treći dan je započeo obilaskom Akvarija koji se nalazi u staroj utvrdi Verudela, dijelu nekada moćnog obrambenog sklopa austrougarske Tvrđave Pula. Utvrda Verudela, se nalazi na istoimenom poluotoku udaljenom 3 km od centra Pule. Vidjeli smo velike i male ribe, čudne i znatiželjne ribe, egzotične životinje i minijaturne makete starih brodova. Nakon toga otišli smo u razgled grada Pule i njenog najpoznatijeg spomenika Arene, najvećeg je i najsačuvanijeg spomenika antičkog graditeljstva u Hrvatskoj koji  po veličini zauzima 6. mjesto među rimskim amfiteatrima na svijetu. U popodnevnim satima krenuli smo brodom u pravcu Nacionalnog parka Brijuni. Vožnjom električnim vlakićem i uz pratnju stručne vodičke razgledali smo Veliki Brijun, najveći od 14 otočića ovoga arhipelaga. Vidjeli smo prelijepu prirodu i mnoštvo domaćih i egzotičnih životinja kao što su zebre, are, slonice i mufloni. Nakon predivne izvedbe naše vodičke i predivnih prizora flore i faune, posjetili smo mali muzej. Tamo smo vidjeli prastare životinje, i životinje koje su jednom bile na Brijunima dok nisu bile premještene u Zagreb. Također smo razgledali fotografije iz nedaleke povijesti naše domovine i Brijuna.

Četvrti dan smo posjetili Opatiju bajnu i njene prekrasne hotele, vile, šetališta, Ulicu slavnih i Djevojku s galebom. Na povratku, proveli smo neko vrijeme u Memorijalnom centru Nikola Tesla u Smiljanu gdje smo naučili više o liku i djelu Nikole Tesle. Ekskurzija je završila u ranim večernjim satima.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 3. 5. 2023.