NOĆ KNJIGE

NOĆ KNJIGE 2023.

Noć knjige održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja).

Ovogodišnja manifestacija s temom Sanjaju li roboti električne knjige? propitkuje fenomen umjetne inteligencije, koja polako, ali sigurno, unosi promjene u poimanje umjetničkog pa onda i književnog stvaralaštva, namećući pitanja vezana uz originalnost, autorstvo i autorska prava, ali nudeći i rješenja koja čovjeku mogu biti od pomoći – pa i pri čitanju knjiga.

Dana 21. travnja učenici prvoga razreda MŠ Podgora, zajedno s knjižničarkom Tanjom Kuran Kržanić, prof., obilježili su ovu manifestaciju čitajući djelo Čudovište iz ormara nastalo na temelju filma Čudovišta sa Sveučilišta. Prilikom čitanja djela učenici su se upoznali s proširenom stvarnosti (AR), koja im je omogućila da sudjeluju u stvaranju priče. Naučili su da proširena stvarnost spaja stvarni svijet s virtualnim te kako se s računalom, laptopom zajedno s web kamerom  može udahnuti život knjigama oživljujući čudesne trodimenzionalne animacije. Ovakvo interaktivno iskustvo učenicima se veoma svidjelo.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 21. 4. 2023.