PI DAN

MEĐUNARODNI DAN BROJA π

PI dan (π dan) se u matematičkom svijetu slavi svakog 14. ožujka, jer ako pišemo datum u obliku m.dd tada je to najjednostavnija aproksimacija broja π: 3.14. Još jedna važna poveznica sa PI danom je rođendan Alberta Einsteina 14.03. (odnosno 3.14 oblik datuma u Americi) pa ga u novije vrijeme matematičari i fizičari kao takvog obilježavaju.

Najjednostavnije je za broj PI reći da je to broj koji nam daje omjer opsega kružnice i njezinog promjera. Numerička vrijednost pi, zaokružena na 2 decimalna mjesta, je: π = 3.14

Međunarodni dan broja pi obilježen je i u našoj školi s učenicima 5. i 6. razreda. Nastavnica matematike Estera Vranjković učenicima kroz kratku prezentaciju prikazala osnovno o povijesti broja pi nakon čega su učenici sudjelovali u  radionici na kojoj su uz pomoć papira, olovke i konopa crtali kružnice zadanih polumjera.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 15. 3. 2023.