Školski medni dan

Školski medni dan održan 7. prosinca u našoj školi

Školski medni dan je program koji se provodi u prvim razredima osnovnih škola s ciljem promocije hrvatskog pčelarstva. Obilježava se na dan sv. Ambrozija ( 7. prosinca), zaštitnika pčela i pčelara. Programom se provodi edukacija djece u prvim razredima osnovnih škola i njihovih roditelja o važnosti konzumiranja meda i njegovog uključivanja u prehranu, a otvaraju se i bolji uvjeti za pozicioniranje meda s hrvatskih pčelinjaka na tržištu.

Učenicima prvih razreda naše škole podijelili smo med zapakiran u nacionalnu staklenku za med. Uz med učenici su dobili edukativnu slikovnicu te im je održano predavanje o važnosti meda.

Ministarstvo poljoprivrede kroz Program školskog mednog dana i promocije hrvatskih pčelinjaka želi promovirati med lokalnih proizvođača, povećati unos meda u prehranu djece, podignuti razinu znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda te educirati učenike o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju. Upotrebom jedinstvene nacionalne staklenke za med i pčelinje proizvode svaki potrošač će lako moći prepoznati hrvatski med.

Medni dan

Pčelice na livadi veselo zuje

oko cvijeća smijeh dječji odjekuje.

Znaju oni da med je važan

u borbi s virusima posebno snažan.

Svakodnevno pčelice vrijedno rade

peludom žutim rado se slade.

Do košnica još treba doći,

a onda na počinak zasluženi,  poći.

Pčelari vade prepuna saća

pitaju se kolika će im sada biti plaća.

Med se polako iz saća cijedi

pravo bogatstvo ono nama vrijedi.

Djeca se rado s medom slade,

jer znaju da je zdraviji od marmelade.

Silvana Lulić

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 9. 12. 2021.