Erasmus+, Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies

Projektni sastanak u Madridu

Od 1. listopada 2019. OŠ don Mihovila Pavlinovića sudjeluje u Erasmus+ projektu pod nazivom Teaching Cultural Heritage With Digital Technologies. Partneri u projektu su škole iz Švedske, Poljske, Portugala i Španjolske. Prvi sastanak je održan u listopadu 2019. godine u Podgori. Sljedeći sastanak, koji se trebao održati u Portugalu odgođen je zbog pandemije COVID-19.

Od 18. listopada do 22. listopada 2021., učitelji Anita Lasić i Josip Vranjković pratili su učenike Saru Tomaš, Petru Prlac i Luku Đikovića na projektni sastanak u Španjolsku.

Prvi dan je započeo predstavljanjem škole domaćina. Ravnateljica je održala pozdravni govor i zaželjela ugodan boravak i dobru suradnju. Španjolski učenici su, u grupama proveli goste kroz školske prostore. Nakon toga su predstavili španjolsku kulturu, znamenitosti i tradiciju putem Power Point prezentacija.

Nakon pauze, tijekom koje smo kušali tradicionalne španjolske slastice churros s otopljenom čokoladom, španjolski učenici su održali radionicu o kreiranju mrežne stranice. Za to vrijeme, učitelji su držali sastanak na kojem su razgovarali o sljedećim projektnim aktivnostima.

Ručak je serviran u obližnjem restoranu. Kušali smo tradicionalna španjolska jela. Nakon ručka uputili smo se podzemnom željeznicom u Retiro park gdje smo proveli vrijeme veslajući i ugodno čavrljajući u malim barkama. Radni dan smo završili šetnjom po centru Madrida.

Drugi dan je započeo radionicom o kreiranju video zapisa. Učenici domaćini su u ulozi predavača poučili goste kako ispravno montirati video i napraviti mini dokumentarac na temu kulturne baštine. Naučili su i kako montirati slušni zapis koristeći odgovarajuću aplikaciju.

Nakon pauze, gosti su saznali o povijesti i glavnim karakteristikama tradicionalnog španjolskog flamenco ritma. Odslušali su izvedbe nekih od najpoznatijih izvođača flamenca te novije, moderne i prerađene verzije istog ritma. Još jedna radionica dala je prigodu gostima da nauče više o poznatom španjolskom slikaru Diegu Velazquezu i njegovom remek djelu Las Meninas.

Dio našeg projekta su večere kod učenika domaćina. U međunarodnim grupicama, gosti su se uputili u domove španjolskih učenika. Vratili su se zadovoljni i puni dojmova.

Sljedeći dan započeo je prezentacijama kojima su gosti predstavili svoje države, škole i gastronomiju. Sara, Petra i Juraj su imali zapaženi nastup pred svojim prijateljima. Predstavili su Hrvatsku, Podgoru, našu školu te djelić hrvatske gastronomije.

Učiteljice iz švedske škole održale su nastavni sat tijekom kojeg su predstavile Švedsku, njihovu kulturu i tradiciju. Projektni sastanak je zaključen radionicom kojom su domaćini predstavili svoju gastronomsku ponudu. U fokusu je bio iberski pršut koji nam je narezao i ponudio poznati kuhar Alberto Moreno. Uz pršut i tradicionalnu španjolsku paellu, družili smo se i dijelili dojmove te dogovarali buduće projektne aktivnosti.

Ostatak dan proveli smo šetajući prekrasnim centrom Madrida i razgledavajući bogate kulturno-povijesne znamenitosti.

Zadovoljni, sretni i bogatiji za prelijepo, neponovljivo iskustvo vratili smo se svojim domovima. Vrijeme je za pripremu za sljedeći Erasmus sastanak koji će se održati u švedskom gradu Hoganasu tijekom proljetnih praznika.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 2. 11. 2021.