CRVENI KRIŽ MAKARSKA - PROJEKT

Učenici sedmoga razreda su sudjelovali u projektu "Dobar dan za Bio kugle" koje čiste morske prostore uz pomoć volontera Volonterskog centra - Crveni križ Makarska

Učenici sedmoga razreda su sudjelovali u projektu Bio kugle uz pomoć volontera Volonterskog centra Crvenog križa Makarska i nastavnice naše škole iz Biologije, Gordane Raos. Nakon odslušanog predavanja gosp. Miroslava Dudaša i demonstracije volontera Crvenoga križa, učenici su sami izradili Bio kugle na školskom igralištu naše škole. Za 90 minuta izrađeno je 1000 Bio kugli.

Projekt se sastoji od 4 koraka :

• prezentacije za 7.razrede
  • izrade kugli od gline i orginalnih EM
  • sušenja u trajanju od 21 dan
  • bacanja u more bio kugli na mjesta gdje su onečišćenja “pojačana”.

Da bi uspjeli jednu kuglu napraviti, potrebna nam je glina, orginalna EM1 tekućina (orginalni efektivni mikroogranizmi u tekućini) i bokashi (orginalni fermentirani efektivni mirkoogranizmi u mrvicama). Nakon što glina odstoji dva do tri sata u tekućini, istu vadimo miješamo s bokashijem i oblikujemo u kuglicu veličine teniske loptice. Kao takva, ona pokriva jedan metar četvorni podmorja, odnosno efektivni mikroorganizimi “jedu” teške metale, mulj, otpadne vode, bakterije i za nus produkt imaju vodu i kisik. Na taj način se vraćaju bioraznolikost i “život” u to podmorje.

objavio: Marija Bošković   datum: 12. 3. 2021.