PROJEKT ZELENA KNJIŽNICA

Projekt  Zelena knjižnica povodom Dana planeta Zemlje

Radna grupa za zelene knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva pozvala je  sve hrvatske knjižnice da se uključe u veliku zajedničku akciju umrežavanja knjižnica prema obrascu projekta Zelena knjižnica. Cilj projekta Zelena knjižnica je edukacija javnosti i učenika o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša kroz projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine, radionice i promocije knjiga.

Naša školska knjižnica rado se odazvala i uključila u ovu hvalevrijednu akciju tako što se prijavila za projekciju dokumentarnog filma povodom Dana planeta Zemlje (22. travnja). Projekcija filma održana je osmome razredu na satu biologije 18. travnja 2018. godine.

Kratak, ali iznimno informativan uradak istraživačke novinarke Abby Martin donosi precizni pregled povijesti prehrambenih divova. Film “Sjemenke slobode/Seeds of Freedom” izvrsno dočarava ulogu sjemena u tradiciji pojedinih kultura na svjetskoj razini, kao i borbu za pravo na očuvanje autohtonog sjemena i bioraznolikosti određenih područja. Film je prikaz borbe između velikih korporacija koje proizvode genetski modificirano sjeme, kojima je jedini interes globalna komercijalna proizvodnja, i malih ljudi koji generacijama čuvaju vlastito sjeme i obrađuju zemlju da bi prehranili svoju obitelj i lokalnu zajednicu.

Učenici su nakon gledanja filma dali kritički osvrt i vlastito mišljenje o navedenoj tematici.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 18. 4. 2018.