OBLJETNICA ROĐENJA VESNE PARUN

10. travnja 2015. godine

Vesna Parun rođena je 10. travnja 1922. na otoku Zlarinu. Osnovnu školu završila je na Visu, gimnaziju u Šibeniku i Splitu gdje je i 1940. maturirala. U jesen 1940. upisala je studij romanistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, no rat prekida studij te Vesna Parun bježi u Split, a zatim se vraća u Zagreb. Od 1962. do 1967. boravila je u Bugarskoj gdje se udala, razvela i doživjela novi niz neprilika. Od tada je uglavnom živjela u zagrebačkoj Dubravi i radila kao slobodni književnik. Nakon 2000. svoj je dom pronašla u Stubičkim Toplicama iz zdravstvenih razloga. Tamo je krajem 70-ih upoznala prosjakinju Magdicu s kojom je izgradila prijateljski odnos i smatrala ju svojom najvećom životnom učiteljicom.

Sklonost prema pisanju poezije pokazala je s deset godina kada je napisala svoju prvu pjesmu Pramaljeće. U jednoj od svojih najrecitiranijih pjesama ''Ti koja imaš nevinije ruke'' piše o fatalnoj zaljubljenosti u Bračanina. Prvu zbirku pjesama Zore i vihori objavila je 1947., a uslijedile su i ostala djela: Crna maslina, Vidrama vjerna, Koralj vraćen moru, Konjanik, Ukleti dažd, Sto soneta, Suze putuju, Bubnjevi umjesto srca, Olovni golun, Magareći otok. Osim pjesama, pisala je prozu, epigrame, drame, a u knjigama za djecu stvorila je poznate likove kao što su Mačak Džingiskan i Miki Trasi. Ladislav Tulač osmislio je glazbu za kazališne daske te su ova dvojica likova ubrzo postala popularna u hrvatskim kazalištima, osobito u Šibeniku i Zagrebu.

Rad Vesne Parun cijenili su kako Hrvatskoj tako i u svijetu. Osvojila je Goranov vijenac, Nagrade „Vladimir Nazor“ i „Tin Ujević“, a njezina je poezija prevedena u petnaestak stranih knjiga u Poljskoj, Rusiji, Francuskoj i Švedskoj.

Povodom obljetnice rođenja Vesne Parun učenici sedmog razreda 9. travnja 2015., raspoređeni u dvije grupe, dobili su zadatak potražiti školskoj knjižnici djela Vesne Parun i pretraživati ih u online katalozima knjižnica u Hrvatskoj i svijetu.

yesVesna Parun: Kad bi se moglo otputovati (dokumentarni film)      https://www.youtube.com/watch?v=iixZ0BLICY0

objavio: Tanja Kuran   datum: 9. 4. 2015.