MLADI I AKTIVNO GRAĐANSTVO

Održan sastanak Mreže Vijeća učenika Makarskog primorja i GONG-ova radionica u OŠ Stjepana Ivičevića u Makarskoj.

U prostorijama OŠ Stjepana Ivičevića održan je sastanak predstavnika Vijeća učenika iz sedam osnovnih i dvije srednje škole s Makarskog primorja, kao i radionica pod nazivom ‘Mladi i aktivno građanstvo’, koju je vodila Martina Horvat, voditeljica Edukacijskog centra GONG-a.

Našu su školu predstavljali učenici Antonio Šulenta (5. razred), Ivan Prug (6. razred), Nedo Urlić (7. razred), Klara Borić (8. razred) - predstavnici Vijeća učenika i pedagoginja Marijana Dragobratović.

Dok je prvi dio radionice bio posvećen osvještavanju važnosti neformalnog i informalnog učenja,  u drugom dijelu učenici su se  kroz interaktivne aktivnosti imali priliku upoznati s mogućnostima aktivnog djelovanja na događanja u okolini, kao i osmisliti vlastite aktivnosti te se udružiti na rješavanju onog što se prepoznaje kao problem u zajednici.

„S obzirom na to da se radilo o prvom ovakvom susretu, napravili smo dogovor o radu, bavili se temom kako uspješno komunicirati, čuti, te kako razumjeti različitosti i različite potrebe koje učenici imaju“, kazala je voditeljica Martina Horvat, istaknuvši teme poput javnog prijevoza za učenike ili dostupnosti sredstava ovisnosti poput alkohola.

„Ideja je bila da se počne razgovarati o tome na koji način učenici svojim prijedlozima mogu pridonijeti rješavanju problema, pa pretpostavljam da će se nakon ovog uvodnog susreta  njih više aktivirati u Vijeću učenika te napraviti neke konkretne planove kako i na kojem području mogu pridonijeti. Jer vidi se da postoje stvari koje oni žele mijenjati u svom okruženju, međutim još uvijek ne znaju kako“, kazala je voditeljica Edukacijskog centra GONG-a.

Petar Kelvišer je naglasio da će se buduće edukacije upravo baviti time kako izraditi konkretne planove za rješavanje problema koje muče mlade Makarskog primorja.

Organizatori:

Gordana Slaviček Zovko, knjižničarka

Jelenka Medoš, pedagoginja

Petar Kelvišer, vjeroučitelj

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 18. 12. 2014.