UDRUGA ''KAČIĆ''

U našoj školi odražno je predavanje na temu

Edukacija o arheologiji i očuvanju kulturne baštine u osnovnim školama

Dana 16. studenoga 2018. učenicima petoga i šestoga razreda odražano je predavanje na temu  Edukacija o arheologiji i očuvanju kulturne baštini u osnovnim školama koje su vodili arheolog i povjesničar Ivan Huljev te apsolventica arheologije Jelena Glamać članovi udruge „Kačić“. Učenici su se upoznali s pojmom arheologija i područjima koja obuhvaća, kako izgledaju kopnena i podvodna arheološka istraživanja te zašto je bitno očuvanje kulturne baštine i arheoloških lokaliteta. Bilo je govora o tome koje se metode, alati i tehnologije koriste u istraživanjima te s kakvim se izazovima susreću arheolozi.

Cilj je bio educirati o ustanovama i institucijama koje brinu o zaštiti kulturne baštine te kome odnijeti i prijaviti eventualne pronalaske arheološkog materijala. Također, govorilo se i o lokalnim arheološkim lokalitetima poput prapovijesnih tumula (grobni humak) Troje gomile ili prapovijesne špilje Poprat, crkvici sv. Mihovila iz 11. st. te ostalima.  Po završetku radionice školarci su imali priliku razgledati ulomke keramičkih posuda iz raznih povijesnih razdoblja te vidjeti komade kremena i saznati za što se i kako primjenjivao.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 16. 11. 2018.