IZLET-ŠIBENIK

Dana 15. Svibnja 2017. učenici viših razreda naše škole posjetili su Šibenik. Učenici, zajedno s razrednicima, upoznali su se s bogatom poviješću Krešimirova grada, katedralom sv. Jakova, tvrđavom (kaštel) sv. Mihovila i brojnim drugim znamenitostima.

Katedrala Sv. Jakova najznačajnije je graditeljsko ostvarenje 15. i 16. stoljeća na tlu Hrvatske, a po svojoj ljepoti, konstrukcijskim posebnostima i stilskim značajkama nije samo najveći i najvrjedniji objekt graditeljskog naslijeđa grada Šibenika, već ona predstavlja jedinstveni spomenik europskog sakralnog graditeljstva. Zbog svojih iznimnih vrijednosti katedrala je 2000. godine uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa.

Tvrđava sv. Mihovila podignuta je na ušću rijeke Krke u more, na kamenoj uzvisini šezdeset metara nad morem. Na njoj je započeo život grada Šibenika koji se u povijesnim izvorima prvi put spominje godine 1066. u vrijeme hrvatskog kralja Petra Krešimira IV.

Nakon razgledavanja kulturnih ljepota učenici su objedovali i proveli ostatak slobodnog vremena u Shopping Center Dalmare u Šibeniku.

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 17. 5. 2017.