ZAVRŠEN PROJEKTNI SASTANAK PARTNERSHI FOR COMPETETIVE LEARNING – INTEERNATIONAl METODOLOGY MEETING

Predstavnici Osnovne škole don Mihovila Pavlinovića, Podgora

prisustvovali projektnom sastanku

Partnership for competitive learning – international methodology meeting

Szerencs, 20.-23. 3. 2017.

OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora sudjelovala je na projektnom sastanku pod nazivom Partnership for Competitive Learning  iz programa Erasmus+.

Našu su školu predstavljali voditeljica projekt Anita Lasić, prof., i suradnici: Vanja Selak, prof., Josip Vranjković, prof. i ravnatelj Jakov Batinović, prof. Sastanak je održan u Mađarskoj u mjestu Szerencs od 20. do 23. travnja 2017. Škola domaćin je bila Rakoczi Zsigmond Reformed Bilingual Primary School and Basic Art School.

Općine Podgora i  Szerencs surađuju dugi niz godina (pobratimski gradovi) i upravo je našu školu potakla ta međumjesna suradnja.

Osnovna škola u Szerencsu jest dvojezična mađarsko - engleska škola. Roditelji i učenici imaju pravo izbora o tome hoće li nastavu pohađati uz mađarski i na engleskome jeziku ili samo na mađarskome od prvoga razreda. Ova škola je i osnovna umjetnička škola i jako se puno ulaže u glazbu, ples i slikarstvo. Školski hodnici su izložbe likovnih radova, a priredbe su prave predstave u kojima učenici sviraju, pjevaju i plešu.

Osim naše škole, ovom su sastanku nazočile i dvije škole iz Švedske (Angelholm i Lund)  i Osnovna škola Ivan Gundulić iz Zagreba koja je također dvojezična škola – nastava u nižim razredima se odvija na mađarskome jeziku.

Tijekom ovoga sastanka prošli smo iznimno zahtjevan program  u cilju pripreme za budući K1 projekt iz programa Erasmus+.  Dio dodatnih aktivnosti se odnosi na upoznavanje rada škole domaćina, upoznavanje s lokalnim znamenitostima i posebnostima, kao i međusobno upoznavanje članova sastanka i njihovih škola i gradova. Naglasak se daje na učenju inovativnih metoda u radu s učenicima od drugih škola partnera. Tako smo imali priliku prisustvovati nastavi mađarskih učitelja (Engleski jezik, Glazbena kultura, TZK, Matematika, Povijest, Geografija) i vidjeti kako drugi rade.

Domaćini su nam organizirali i posjet lokalnoj tvornici čokolade u Szerencsu (Manufactory BON-BON Ltd.) i posjet gradu Tokaju koji je poznat po proizvodnji bijelog vina i vinskim podrumima.

Ovaj sastanak je ispunio sva naša očekivanja i zahvaljujemo se i ovom prilikom školi domaćinu.

objavio: Vanja Selak   datum: 24. 3. 2017.