PI DAN - 14.03. 2017.

Obilježili smo međunarodni dan broja PI (π)

PI dan (π dan) se u matematičkom svijetu slavi svakog 14. ožujka, jer ako pišemo datum u obliku m.dd tada je to najjednostavnija aproksimacija broja π: 3.14. Još jedna važna poveznica sa PI danom je rođendan Alberta Einsteina 14.03. (odnosno 3.14 oblik datuma u Americi) pa ga u novije vrijeme matematičari i fizičari kao takvog obilježavaju.PI je vjerojatno najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva. Poznat je još od antičkih vremena i svojim je svojstvima često bio uzrokom različitih interpretacija - čak su mu se pridavala i magična svojstva.

Najjednostavnije je za broj PI reći da je to broj koji nam daje omjer opsega kružnice i njezinog promjera.

Numerička vrijednost pi, zaokružena na 64 decimalna mjesta, je:

π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923

Međunarodni dan broja pi obilježen je na načina tako što su nastavnici iz matematike Estera Vranjković i Angelo Njavro održali uvodno predavanje učenicima osmog, sedmog i šestog razreda o broju Pi.

Nakon uvodnog dijela učenici sedmog razreda detaljnije su prezentirali povijest broja pi i njegovo značenje.  Zatim su nastavnici organizirali radionicu iz računanja i crtanja opsega kružnice pomoću olovke i konopčića te natjecanje koji će se učenik moći prisjetiti broja pi s najviše decimalnih mjesta.

Osim matematičkog dijela, nastavnik iz geografije Josip Vranjković  upoznao je učenike s brojem pi u području geografije. Nakon toga je organiziran kviz znanja (Kahoot) o broju pi.

Nastavnica iz kemije Rozana Alfirević zajedno s učenicima izvela je pokus izrade balona od pjene.

Video prikaz pokusa pogledajte ovdje.

Broj PI se uobičajeno piše kao 3.14, no u stvarnosti on ima beskonačan broj decimalnih mjesta. Broj PI nazivamo transcendentnim. Spomenutu transcendentnost broja PI je prvi dokazao njemački matematičar, Ferdinand Lindemann. Bilo je to godine 1882. Inače, za neki broj kažemo da je transcendentan ako ne može biti izražen kao konačan red ili kao rezultat numeričkih ili algebarskih operacija. Pi je također poznat i kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj.

Priloženi dokumenti:
pokus_balon.mp4 (8.66 MB)

objavio: Tanja Kuran Kržanić   datum: 14. 3. 2017.