TERENSKA NASTAVA-SPLIT

Posjetili smo Sveučilišnu knjižnicu u Splitu, Institut za forenziku te pogledali film u kinu

Dana 28. listopada 2016. učenici od 5. do 8. razreda zajedno s razrednicima i nastavnicima u organizaciji knjižničarke Tanje Kuran Kržanić povodom Mjeseca hrvatske knjige (15.10. -15.11.) i Svjetskog dana znanosti (10.11.) posjetili su Sveučilišnu knjižnicu u Splitu, Institut za forenziku i kino.

Na ulazu u Sveučilišnu knjižnicu dočekala nas je knjižničaraka dr. sc. Sanja Brbora koja nas je provela kroz knjižnicu i održala  predavanje o ulozi i važnosti te vrsti građe Sveučilišne knjižnice. Učenicima su postavljana pitanja na temelju kojih su morali uočiti razliku između gradske i sveučilišne knjižnice, obaveznom primjerku, autorskim pravima itd.

Sveučilišna knjižnica u Splitu je središnja knjižnica Sveučilišta u Splitu, specijalnih knjižnica Splitsko-dalmatinske županije te knjižnica ustanova i pojedinaca koje su registrirane kao kulturno dobro. Prikuplja, organizira, pohranjuje, zaštićuje i omogućuje otvoreni i slobodan pristup fondu stručno-znanstvenih publikacija u tiskanome i elektroničkom obliku. Prepoznaje baštinske knjižnice i brine o zaštiti njihovih fondova. Razlikuje se od fondova drugih knjižnica zbirkama starih i rijetkih knjiga, zemljopisnih karata te zbirkama knjiga, novina, grafičkih otisaka i sitnoga tiska iz 19. stoljeća s područja Dalmacije.

Nakon Knjižnice posjetili smo Institut za forenziku u Splitu gdje nas je dočekao pročelnik prof.dr.sc. Josip Kasum zajedno sa svojim suradnicima održao kratki govor dobrodošlice. Nakon toga učenici zajedno s nastavnicima sudjelovali u dvije radionice. Otkrili kako izgledaju naši otisci prstiju tj. čemu oni služe i radionicu iz antropologije gdje su učenicima postavljana pitanja iz prirode i biologije, a najboljima su uručene i nagrade.

Nakon uspješnih i zanimljivih radionica i predavanja opustili smo se u kinu Cineplexx gledajući Disneyjev film Pete's Dragon.

objavio: Jakov Batinović   datum: 2. 11. 2016.