ERATOSTENOV EKSPERIMENT

Učenici petog i sedmog razreda proveli su Eratostenov eksperiment

U sklopu ISE projekta, učenici petog i sedmog razreda  22. rujna 2016. zajedno s nastavnikom Josipom Vranjkovićem ponovno su proveli Eratostenov eksperiment. Riječ je globalnom eksperimentu izmjere opsega Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom za koji im je bio potreban samo štap i sunčeva sjena i naravno, znanje matematike. Ovog puta imali su dvije partnerske škole: Tehnička škola, Daruva i OŠ Zdenka Turkovića, Kutjevo.

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. i izmjerio je opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. Kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

objavio: Tanja Kuran   datum: 23. 9. 2016.