ISE - ERATOSTENOV EKSPERIMENT

Naša škola provela je Eratostenov eksperiment

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme ravnatelj čuvene Aleksandrijske knjižnice Museiona  pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Eksperiment je proveden u sklopu projekta Inspiring Science Education kao i Open Discovery Space projekta. Tako su naši učenici zajedno s nastavnicima  Josipom Vranjkovićem i Nadom Zorkić u trenutku kada je Sunce bilo na prikladnom položaju, računali opseg Zemlje koristeći jednostavan štap.

Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja.

Na ovom linku pogledajte koliko je država i škola sudjelovalo u ovom eksperimentu http://eratosthenes.ea.gr/

Evo kako su naši učenici proveli eksperiment

objavio: Tanja Kuran   datum: 24. 9. 2015.